Стрмош

село во Општина Пробиштип
За рудникот со исто име видете Стрмош (рудник)


Стрмош — село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.

Стрмош
Стрмош is located in Македонија
Стрмош
Местоположба на Стрмош во Македонија
Стрмош на интерактивна карта

Координати 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Општина Пробиштип
Население 294 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 21030
Стрмош на општинската карта
Стрмош во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Стрмош во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Стрмош имало 240 жители, сите Македонци христијани.[1]

Според пописот од 2002 година, во селото Стрмош живеат 294 жители, сите Македонци.[2]

РодовиУреди

Стрмош е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Џикевци, Черкесци, Царци, Ѓотларци, Чивутци и Маџарци. Семејствата што припаѓаат на овие родови за нив велат дека се староседелци кои отсекогаш живееле во ова село. Но според друго предание 6-7 семејства припаѓаат на доселеници од прилепскиот крај. А 5-6 семејства се доселеници од Горна Пчиња.[3]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1540 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 208 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.222.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди