Станица Баница

Станица Баница (грчки: Σταθμός Βεύης , Статмос Вевис) — село во Република Грција, дел од општина Лерин (Флорина), област Западна Македонија со 118 жители (2001).

Станица Баница
Σταθμός Βεύης
Станица Баница is located in Грција
Станица Баница
Станица Баница
Местоположба во областа
Станица Баница is located in Лерин (општина)
Станица Баница
Местоположба на Станица Баница во Општина Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°46′N 21°34′E / 40.767° N; 21.567° E / 40.767; 21.567Координати: 40°46′N 21°34′E / 40.767° N; 21.567° E / 40.767; 21.567
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаКучковени
Надм. вис.&10000000000000661000000661 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно118
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Населбата се наоѓа на 3 километри северозападно од селото Баница (Веви) и на 3 километри југоисточно од селото Росен (Ситарија) во јужниот дел на Леринското поле.

ИсторијаУреди

Селото е основано во 1920-те години од Грци бегалци од Турција.[2] Во 1928 година Станица Баница е чисто бегалска населба со 39 бегалски семејства и 155 жители вкупно.[3]

 • 1928 - 151 жители
 • 1940 - 203 жители
 • 1951 - 198 жители
 • 1961 - 134 жители
 • 1971 - 110 жители
 • 1981 - ? жители
 • 1991 - ? жители
 • 2001 - 118 жители

НаводиУреди

 1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Симовски, Тодор. „Населените места во Егејска Македонија“, Скопје 1998.
 3. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928