Србиново (Уланци)

археолошко наоѓалиште во Македонија


Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278Координати: 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Место Уланци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Србиново археолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци.

Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 1 км североисточно од селото, на левиот брег на Брегалница и во непосредната близина на најзината утока во Вардар, на голема тераса која зафаќа површина од околу 5 хектара се среќаваат множество фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и градежен материјал. При обработувањето на земјата се пронајдени и камени плочи од гробни конструкции. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069