Страната (Уланци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Страната


Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Место Уланци
Општина Градско
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Страната археолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци.

Претставува населба - викус од доцноантичко време.

Во непосредната близина на селото, десно од патот Џидимирци-Уланци, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови со фина и просечна фактура со црвена боја и многу градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069