Грамади (Уланци)

археолошко наоѓалиште во Македонија


Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278Координати: 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Место Уланци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамади археолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци. Претставува населба од римско време. На 750 м источно од локалитетот Топот, од левата страна на патот Уланци-Убого и во близината на утоката на Брегалница во Вардар, по површината на нивите на ЗИК „Лозар“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069