Сомалиленд

(Пренасочено од Сомалиланд)

Сомалиленд (сомалиски: Soomaaliland, арапски: صوماللاند Ṣūmāliland, англиски: Somaliland) Официјално Република Сомалиленд (сомалиски: Jamhuuriyadda Soomaaliland) англиски: Republic of Somaliland е непризната самопригласена република во Источна Африка на територијата на Сомалија. Сомалиленд е меѓународно признат како автономен регион во рамките на Сомалија.[5] Владата на Сомалиленд ја смета територијата како наследник на Британска Сомалија, која била независна неколку дена во 1960 под името Држава Сомалиленд.[6][7] Подоцна Британска Сомалија се обединила со Италијанска Сомалија под името Доверлива Територија Сомалија и набрзо се основала Сомалиската Република.[6]

Република Сомалиленд
Jamhuuriyadda Soomaaliland
Знаме Национален амблем
ГеслоLā ilāhā illā-llāhu ("Нема господ освен Бог и Мухамед е посланик негов")
ХимнаSamo ku waar

      Контролирана територија       Територија заземена, но не контролирана
      Контролирана територија
      Територија заземена, но не контролирана
      Контролирана територија
      Територија заземена, но не контролирана
Главен град
(и најголем)
Харгеиса
9°33′N 44°03′E / 9.550° СГШ; 44.050° ИГД / 9.550; 44.050
Службен јазик сомалиски
Национални јазици [1]
Демоним сомалиланѓанец
Уредување унитарна претседателска република
 •  Претседател Музе Бихи Абди
 •  Потпретседател Абдирахман Сајличи
 •  Спикер на Парламентот Јасин Хаџи Мохамуд
Законодавство Парламентот
 •  Горен дом Дом на старешини
 •  Долен дом Претставнички дом
Независност од Сомалија 
 •  Објавена 18 мај 1991 
 •  Признат непризната[2] 
Површина
 •  Вкупна 177,000 км2 
Население
 •  проценка за 2024 г. 6,441,399 милиони[3] (110та)
 •  Густина 29,6 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2024 г.
 •  Вкупен 12,2 млд. долари (159та)
 •  По жител 1,770 долари (183та)
БДП (номинален) проценка за 2024 г.
 •  Вкупно $8.4 Милј. (158ма)
 •  По жител $805 (179та)
ИЧР (2024) 0.572[4]
среден
Валута Сомалилендски шилинг1 (SLSH)
Часовен појас EAT (UTC+3)
Датумски формат д/м/гг
Се вози на десно
Повик. бр. +252 (Сомалија)

Сомалиленд на југ и запад се граничи со Етиопија, на северозапад со Џибути, на север излафа на Аденскиот Залив и на исток е автономниот сомалиски регион Пунтленд.[8]

Од 1991 година, територијата е управувана од демократски избрани влади кои бараат меѓународно признавање како влада на Република Сомалиланд. Централната влада одржува неформални врски со некои странски влади, кои испратија делегации во Харгеиса. Сомалиленд во моментов е признат од Републиката на Кина (Тајван) и е домаќин на претставништва од неколку други земји, особено Етиопија. Сепак, самопрогласената независност на Сомалиланд не е официјално признаена од ниту една земја членка на ОН или меѓународна организација. Таа е најголемата непризнаена држава во светот од страна на де Факто контролирана површина. Таа е членка на Организацијата на непретставени нации и народи, група за застапување чии членови се состојат од домородни народи, малцинства и непризнаени или окупирани територии.

Етимологија уреди

Името Сомалиленд е изведено од два збора: „сомалиски“ и „земја“. Областа беше именувана кога Британија ја презеде контролата од египетската администрација во 1884 година, по потпишувањето последователни договори со владејачките сомалиски султани од клановите Исак, Иса, Гадабурси и Варсангали. Британците воспоставија протекторат во регионот познат како Британски Сомалиленд. Во 1960 година, кога протекторатот стана независен од Британија, тој беше наречен Држава Сомалиленд. Четири дена подоцна, на 1 јули 1960 година, Сомалиленд се обединил со италијанскиот Сомалиленд. Името „Република Сомалиленд“ беше земено по прогласувањето независност по Граѓанската војна во Сомалија во 1991 година.

На Големата конференција во Бурао, одржана во 1991 година, беа предложени многу имиња за земјата, вклучително и Пунтланд, во врска со локацијата на Сомалиланд во античката земја на Пунт и која сега е името на државата Пунтланд во соседна Сомалија и Шанкарун, што значи „ подобро од пет“ во Сомалија, во однос на петте региони на Голема Сомалија.

Наводи уреди

  1. „Country Profile“. Government of Somaliland. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 2010-02-02.
  2. „The UK Prime Minister's Office Reply To The "Somaliland E-Petition". Архивирано од изворникот на 2016-03-21. Посетено на 2011-07-15.
  3. „Republic of Somaliland – Country Profile“. Somaliland Mission. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 30 April 2011.
  4. „2015 Human Development Report“ (PDF). United Nations Development Programme. 2015. Посетено на 14 December 2015.
  5. „The Transitional Federal Charter of the Somali Republic“ (PDF). Универзитетот во Преторија. 2004-02-01. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-02-15. Посетено на 2010-02-02. "The Somali Republic shall have the following boundaries. (a) North; Gulf of Aden. (b) North West; Djibouti. (c) West; Ethiopia. (d) South south-west; Kenya. (e) East; Indian Ocean."
  6. 6,0 6,1 „Somaliland Marks Independence After 73 Years of British Rule“ (fee required). The New York Times. 1960-06-26. стр. 6. Посетено на 2008-06-20.
  7. „How Britain said farewell to its Empire“. BBC News. 2010-07-23.
  8. Analysis: Time for jaw-jaw, not war-war in Somaliland

Надворешни врски уреди