Славиша Кајевски

македонски глумец

Славиша Кајевски (Скопје, 1 февруари 1982Скопје, 3 декември 2021) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Славиша Кајевски
Роден 1 февруари 1982
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Починал 3 декември 2021(2021-12-03) (возр. 39)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Тврдокорни
Хомо
Пусто турско
Занимање глумец

Животопис

уреди

Кајевски дипломирал во 2005 година на Факултетот за драмски уметности при Скопскиот универзитет, на отсекот за глумечка игра во класата на професорот Владимир Милчин. Од 2010 година, тој работел во Македонскиот народен театар во Скопје.[1]

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
2005 Обични луѓе ТВ-серија Аце
2005 Бал-кан-кан ТВ-филм Момчето со маска
2006 Караула ТВ-филм Војник
2006 Пусто турско ТВ-филм Комита 3
2007 Превртено ТВ-филм Павел
2007 Стапица ТВ-филм Јане
2010 Некои други приказни ТВ-филм Јане
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Малечок
2012 Скопје Ремикс ТВ-филм гласот
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Петар Поп Арсов
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Павел Киров
2016 Црвената соба ТВ-филм Рики
2017 Инсајдер ТВ-серија Полицаец
2018 Еј ТВ-филм Сурла
2020 Бааги 3 ТВ-филм Андре
2020 Хомо ТВ-филм Фантомски

Наводи

уреди
  1. „ПОЧИНА АКТЕРОТ ОД МНТ СЛАВИША КАЈЕВСКИ“. Сакам Да Кажам. 2021-12-02. Посетено на 2021-12-07.

Поврзано

уреди