Северен Камаринес

Северен Камаринес е покраина на Филипините која е сместена во Бикол Регионот на островот Лузон. Главен град е Дает и граничи со покраинитр Кезон на запад и Јужен Камаринес на југ.

Северен Камаринес
Провинцискиот грб на Северен Камаринес
Провинцискиот грб на Северен Камаринес
Мапа на Филипините со факти за Северен Камаринес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Камаринес
Регион Бикол Регион (Регион V)
Главен град Дает
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 12
 - Барангај 282
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 25-та најмала
 - Вкупно (2000) 458.840
 - Густина 217/km² (37-ма)
Површина 21-ва најмала
 - Вкупно 2.112,5 km²
Основана
Јазици Бикол, Тагалог
Гувернер Хесус Типоко Јр. (Lakas-CMD)
Административна зграда во Северен Камаринес

ДемографијаУреди

Северен Камаринес има население од 458.840 жители. Јазикот Бикол е најзборуван заедно со Тагалог и Англискиот.

СтопанствоУреди

Најголема економија во покраината се смета рачната изработка на златен накит, подароци, играчки, домашни украси, потоа производството на ананас и кокос.

Административна поделбаУреди

Северен Камаринес е поделен на 12 општини.

Град/Општина Бр. на
Барангаи
Површина
([[км2]])
Население
(2000)
Басуд 29
33.885
Капалонга 26
26.577
Дает (Главен град) 25
80.632
Хозе Панганибан 28
46.064
Лабо (најголема општина) 52 648,84 81.388
Мерседес 26
41.713
Паракале 27
42.453
Сан Лоренцо Руиз 12
11.678
Сан Висенте 9
8.984
Санта Елена 19
26.064
Талисај 15 8.342 21.509
Винзонс 19
37.893

ИнфраструктураУреди

Покраината има големо меѓународно пристаниште сместено во барангајот Осмења, 13 риболовни пристаништа со пазари и еден аеродром.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 14°10′N, 122°45′E