Лабо (германски: Laboe) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, околу 10 километри североисточно од Кил. Поморскиот споменик Лабо е сместен во општината, како и подморницата У995.

Лабо
Поглед на поморскиот споменик
Поглед на поморскиот споменик
Грб на Лабо
Лабо is located in Германија
Лабо
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Михаел Мегле (Зелени)
Основни податоци
Површина 5,23 км2
Надм. височина 21 м
Население 4.976 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 951 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343, 04382
Портал www.gemeinde-
laboe.de
Местоположба на Лабо во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°24′32″N 10°13′51″E / 54.40889° N; 10.23083° E / 54.40889; 10.23083Координати: 54°24′32″N 10°13′51″E / 54.40889° N; 10.23083° E / 54.40889; 10.23083

Грбот на општината прикажува лебед и е заснован на неговото име, бидејќи Лабо означува „лебед“ на мртвиот полапски јазик.

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди