Саракина (грчки: Σαρακήνα) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2].

Саракина
Σαρακήνα
Саракина is located in Грција
Саракина
Саракина
Местоположба во областа
Саракина во рамките на Лагадина (општина)
Саракина
Местоположба на Саракина во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°35′N 23°13′E / 40.583° СГШ; 23.217° ИГД / 40.583; 23.217
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно195
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во југоисточниот дел на Лагадинската област, југоисточно од Лагадинското езеро, во северното подножје на планината Хортач.

Историја уреди

Селото најверојатно претставува нова населба бидејќи не се споменува на пописите пред 1928 година.

Демографија уреди

Во 1928 година селото броело 273 жители.[3], додека во 1940 година селото броело 262 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 216 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 220 жители, во 1971 година имало 137 жители, во 1981 година имало 167 жители, додека во 1991 година имало 198 жители[4]. Денеска, населението на селото е 195 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 262 216 220 137 167 198 195
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи уреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-20.