Самовар (руски: самовар) е метален сад што традиционално се користи за загревање и зовривање вода. Иако потекнува од Русија, самоварот е добро познат надвор од Русија и се прошири преку руската култура во Источна Европа, Југоисточна Европа, Иран, Авганистан, регионот Кашмир во Индија, Средниот Исток, Азербејџан и е познат во некои делови на Средна Европа. Бидејќи загреаната вода обично се користи за правење чај, голем број самовари имаат додаток во форма на прстен (руски: конфорка, konforka) околу „оџакот“ за да се задржува топлината и да се загрева чајникот исполнет со концентрат за чај.[1] Иако традиционално се загрева со јаглен или потпалување, многу понови самовари користат електрична енергија за загревање на вода на начин сличен на електричен котел за вода. Античките самовари често се ценети поради нивната убава изработка.

Самовар во Тула, Русија
Самовар од руско сребро и емајл, кон крајот на 19 век
Самовар во продавница за чај во стилот Керала во Бенгалуру, Индија

Опис

уреди

Самоварите обично се изработуваат од обично железо, бакар, полиран месинг, бронза, сребро, злато, калај или никел. Стандардниот самовар се состои од тело, основа и оџак, капак и отвор за пареа, рачки, продолжен дел и капаче на оџакот, сад за истекување и чајник. Обликот на основниот дел може да биде во вид на урна, кратер, буре, цилиндар или сфера. Големините и дизајните се разликуваат, од големи, со капацитет за 4 литри, до самовари со капацитет од 1 литар.[2]

Традиционалниот самовар се состои од голем метален сад со славина во близина на дното и метална цевка што поминува вертикално низ средината. Цевката се полни со цврсто гориво што се пали за да се загрее водата во околниот сад. Откако ќе зоврие водата и ќе се изгасне оганот, цевката за чадот може да се отстрани и одозгора се става чајникот за да се загрее со топлиот воздух што испарува. Чајникот се користи за подготовка на силен концентрат на чај познат како заварка. Чајот се служи со разредување на овој концентрат со кипяток ( кипајаток ) (зовриена вода) од главниот сад, обично со сооднос вода-чај од 10 спрема 1, иако вкусовите се разликуваат.

 
Делови на самоварот - 1. Отвори за испарување 2. Капа за покривање 3 капак 4 сад за варење вода 5. Рачките на самоварот 6. Резервоар за гориво и горилник 7. Славина 8. Затворач (вентил) на славината 9. Рачки на капакот

Историја

уреди
 
Сопругата на трговецот на чај од Борис Кустодиев, на која е прикажана културата за чај во Русија

Потеклото и историјата на самоварот пред 18 век се непознати. Постојат врски со сличен грчки сад за греење вода од класичната антика, аутепса, вазна со централна цевка за јаглен. Руската традиција веројатно била под влијание на византиските и средноазиските култури.[3] И обратно, руската култура влијаеше и на културите во Азија, Западна Европа и Византија. Керамиката „која е слична на самовар“ и која била пронајдена во Шаки, Азербејџан во 1989 година, се проценува дека е стара најмалку 3.600 години. Иако имало разлики во споредба со модерните самовари во многу аспекти, таа содржела една специфична функционална одлика на внатрешната цилиндрична цевка што ја зголемувало површината достапна за загревање на водата. За разлика од современите самовари, цевката не била затворена одоздола, па затоа уредот ја користел надворешната топлина (т.е. се поставал над пламенот) наместо стандардното внатрешно палење на горивото.[4]

Првите историски евидентирани производители на самовар биле руските браќа Лисицин, Иван Фјодорович и Назар Фјодорович. Од детството се занимавале со обработка на метали во фабриката за месинг на нивниот татко Фјодор Иванович Лисицин. Во 1778 година направиле самовар, а истата година Назар Лисицин ја регистрирал првата фабрика за производство на самовар во Русија. Тие можеби не го пронашле самоварот, но сепак биле првите документирани производители на самовар, а нивните разновидни и прекрасни дизајни на самовар станале многу влијателни во подоцнежната историја на производство на самовар.[5][6] Овие, и други рани производители, живееле во Тула, град познат по своите металопреработувачи и производители на оружје. Од 18 век, Тула бил и главниот центар на руското производство на самовар, каде што тулскиот самовар станал трговска марка на градот. Руската поговорка еквивалентна на „ носење јаглен во Њукасл (залудна работа) “ е „да патуваш до Тула со сопствен самовар“. Иако Централна Русија и Уралскиот регион биле меѓу првите производители на Самовар, со текот на времето се појавиле неколку производители на самовар низ цела Русија, поради што самоварите почнаа да добиваат различни локални одлики.[7] До 19 век, самоварите веќе станале општа одлика на културата за чај во Русија. Тие се произведувале во голем број и се извезувале во Средна Азија и во други региони. Самоварот бил важен атрибут на руските домаќинства и на таверни во кои се консумирало чај. Го користеле сите класи, од најсиромашните селани до најбогатите луѓе.[8][9] Рускиот израз „да седнеш покрај самовар“ значи да се зборува лежерно додека се пие чај од самовар. Во секојдневната употреба, самоварите биле економичен и постојан извор на топла вода во постаро време. Различни предмети кои бавно согорувале можеле да се користат за гориво, како што биле јагленот или сувите шишарки. Кога не се користи, оганот во цевката од самоварот тивко тлее. По потреба, може брзо да се разгори со помош на мев. Мевовите посебно се произведувале за да се користат за самоварите.[10] Денес самоварите се популарни сувенири меѓу туристите во Русија.[11]

Ширење на културата надвор од Русија

уреди

Рускиот збор беше усвоен како персиски: سماور и турски: semaver .

Иран

уреди
 
Самовар во Исфахан, Иран

Културата поврзана со самоварот има своја аналогна култура во Иран и истата ја одржуваат од страна на експатријатите во целиот свет. Во Иран, самоварите се користеле најмалку два века (отприлика од ерата на започнување на близок политички и етнички контакт меѓу Русија и Иран started), и тука сѐ уште има самовари кои за напојување користат електрична енергија, масло или природен гас. Самоварот се изговара samăvar на персиски јазик. При изработката на самовари, иранските производители ставале мотиви од персиската уметност. Иранскиот град Боруџерд е главен центар за производство на самовари, а има и неколку работилници во кои сѐ уште има рачно направени самовари. Самоварите од Боруџерд често се прават од германско сребро. Уметничките самовари од Боруџерд често се прикажани во иранските и западните музеи како пример за иранската уметност и ракотворби.[12]

Кашмир, Индија

уреди

Самоварот (кашмирски: samavar) е традиционален кашмирски котел кој се приготвува, вари и сервира солен чај од кашмири ( пладне чај) и кахва . Кашмирски самовари се изработени од бакар со врежани или врежани калиграфски мотиви. Всушност, во Кашмир имало две варијанти на самовар. Бакарниот самовар го користеле муслиманите, а оној од месинг го користеле локалните хиндуси наречен кашмирски пандит. Месинг самоварите беа поплочени со никел внатре.[13] Внатре во самовар има оган-контејнер во кој се ставаат јаглен и живи јаглен. Околу садот за оган има простор за вриење на вода. Лисја од зелен чај, сол, кардамон и цимет се ставаат во вода.[14]

Турција

уреди
 
Чајник (çaydanlık)

Турските самовари се популарни сувенири меѓу туристите, а самоварите што работат на јаглен сѐ уште се популарни. Сепак, во современите домови тие беа заменети со чајданлик (што буквално значи "чајник"), метален чајник со помал чајник одозгора, кој го заменува капакот на долниот. За да се направи турски чај, долниот дел се користи за зовривање на водата, а горниот дел, наречен демлик, се користи за концентриран чај. Чајот се истура прво од демликот, а потоа се разредува до посакуваното ниво со обична зовриена вода од долниот чајник. Телото е традиционално изработено од месинг или бакар, повремено и од сребро или злато, но çaydanlık сега се прават и од не'рѓосувачки челик, алуминиум или керамика со пластични, челични или алуминиумски рачки.

Галерија на самовари

уреди

Наводи

уреди
 1. ЭЛЕКТРОСАМОВАР ЭСТ 3,0/1,0 - 220, Руководство по эксплуатации, Государственное унитарное предприятие "Машиностроительный завод "Штамп" им. Б.Л. ВанниковаЭ, 300004, г. Тула
 2. „Из какого металла изготавливают самовары?“. www.samovarnie-tradicii.ru. Посетено на 2021-02-12.
 3. 1963-, Mack, Glenn Randall (2005). Food culture in Russia and Central Asia. Surina, Asele. Westport, Conn.: Greenwood Press. стр. 126. ISBN 0313327734. OCLC 57731170.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 4. "Birth of the Samovar?", Azerbaijan International, Autumn 2000 (8.3) Pages 42-44 (retrieved June 7, 2017)
 5. „Самовары Лисицыных (Lisitsyns Samovars)“, Sloboda (руски), Tula, Russia, Архивирано од изворникот на 2010-02-01, Посетено на 2021-02-20
 6. Smith, R. E. F.; Christian, David (1984). Bread and Salt: A Social and Economic History of Food and Drink in Russia. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 240. ISBN 978-0-521-25812-8.
 7. „History of the Tula Samovars - the Samovar and Tula are inseparable | Russian Samovar Manufacturing samovars - Coal samovars, Electric samovars, Exclusive samovars, Antique samovars“. www.shopsamovar.com (руски). Посетено на 2018-10-11.
 8. „Information about Russian Samovars“. www.russianamericancompany.com (англиски). Посетено на 2018-09-07.
 9. Barry, Mary J. „The Samovar History and Use“ (PDF). fortross.org.
 10. Kelley, Katie (June 5, 2014). „Episode 19 Russian Samovar“. A History of Central Florida Podcast. Посетено на January 24, 2016.
 11. „Which souvenirs to buy in Russia? From Matrioskas to Cheburashka“. Russiable (англиски). 2017-01-28. Посетено на 2018-11-04.
 12. Bandehy, Lily (2016). Tasteful memories of Persia. EBN SelfPublishing. стр. 170. ISBN 978-82-92527-26-9. Посетено на 16 June 2016.
 13. „Original Kashmiri Samovar“. Kashmir.net. 8 June 2012. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 2021-02-20.
 14. „Kashmiri Samovar“. kousa.org. 8 June 2012.

Надворешни врски

уреди