Риген (округ)

Риген (германски: Rügen) — поранешен округ во североисточниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Округот Риген бил создаден во 1806 од шведската администрација на Шведска Померанија. Најпрвин бил именуван како Амт Берген, но од 1810 го носи името округ Берген. На 4 септември 2011, Риген бил припоен кон новосоздадениот округ Западна Померанија-Риген.

Риген
Landkreis Rügen

Округ
Mecklenburg wp rueg.png
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Укинат2011
СедиштеБерген
Површина
 • Вкупна973,92 км2 (37,603 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно67.526
 • Густина0,69/км2 (1,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.RÜG
Мреж. местоkreis-rueg.de

Округот се граничел целосно со Балтичкото Море. Најблиски окрузи биле Северна Западна Померанија и слободниот град Штралзунд. Округот ги покривал островите Риген и Хидензе и неколку помали острови како Уманц и Вилм. Така тој бил единствениот округ во Германија, кој се состоел само од острови.

ГрбУреди

  Грбот потекнува од грбот на Кнежевството Риген од XIII век, со единствена измена во круната. Грбот бил донесен на 18 јануари 1993.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Путбус
 2. Засниц
 1. Бинц
Општински заедници
 1. Берген на Риген1, 2
 2. Бушвиц
 3. Гарц2
 4. Густов
 5. Лицов
 6. Пархтиц
 7. Пациг
 8. Позериц
 9. Ралсвик
 10. Рапин
 11. Зелен
 1. Бабе1
 2. Гагер
 3. Герен
 4. Ланкен-Границ
 5. Миделхаген
 6. Зелин
 7. Тисов
 8. Цирков
 1. Алтенкирхен
 2. Бреге
 3. Дранске
 4. Глове
 5. Ломе
 6. Путгартен
 7. Загард1
 8. Вик
 1. Алтефер
 2. Дрешвиц
 3. Гингст
 4. Хидензе
 5. Клис
 6. Нојенкирхен
 7. Рамбин
 8. Замтенс1
 9. Шапроде
 10. Трент
 11. Уманц
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°25′ N; 13°25′ E / 54.42° N; 13.42° E / 54.42; 13.42