Позериц (германски: Poseritz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Позериц
Црква Св. Богородица
Црква Св. Богородица
Црква Св. Богородица
Позериц во рамките на Германија
Позериц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Михаел Бурмајстер
Основни податоци
Површина 40,17 км2
Надм. височина 22 м
Население 986 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18574
Повик. бр. 038304, 038307
Местоположба на Позериц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°17′N 13°16′E / 54.283° СГШ; 13.267° ИГД / 54.283; 13.267

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди