Густов (германски: Gustow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Густов
Нецелосен поглед на Густов
Нецелосен поглед на Густов
Нецелосен поглед на Густов
Густов во рамките на Германија
Густов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Бернхард Кирхнер
Основни податоци
Површина 28,44 км2
Надм. височина 15 м
Население 584 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18574
Повик. бр. 038307
Местоположба на Густов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°17′N 13°13′E / 54.283° СГШ; 13.217° ИГД / 54.283; 13.217

Името на местото доаѓа од словенскиот збор гостов, кој означува „место на Гост“. До XVIII век, селото припаѓало на Фон ден Остенс од Плигентин.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди