Ралсвик (германски: Ralswiek) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Ралсвик
Замок Ралсвик
Замок Ралсвик
Замок Ралсвик
Грб на Ралсвик
Ралсвик во рамките на Германија
Ралсвик
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Херберт Книпел
Основни податоци
Површина 16,53 км2
Надм. височина 5 м
Население 252 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Ралсвик во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°28′N 13°27′E / 54.467° СГШ; 13.450° ИГД / 54.467; 13.450

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди