Пациг (германски: Patzig) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Пациг
Црква во Пациг
Црква во Пациг
Црква во Пациг
Пациг во рамките на Германија
Пациг
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Ирит Волбрехт
Основни податоци
Површина 8,05 км2
Надм. височина 48 м
Население 452 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Пациг во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°28′N 13°24′E / 54.467° СГШ; 13.400° ИГД / 54.467; 13.400

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди