Пархтиц (германски: Parchtitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Пархтиц
Велепоседничката куќа Болдевиц во Пархтиц
Велепоседничката куќа Болдевиц во Пархтиц
Велепоседничката куќа Болдевиц во Пархтиц
Пархтиц во рамките на Германија
Пархтиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Вилфрид Шулт
Основни податоци
Површина 25,05 км2
Надм. височина 27 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838, 038305
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Пархтиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°25′N 13°23′E / 54.417° СГШ; 13.383° ИГД / 54.417; 13.383

Географија и сообраќај уреди

Пархтиц е сместен 3 километри северозападно од Берген на Риген и се наоѓа на Дувенбек, единствениот голем поток на Риген. Изворот на потокот е Ноненското Езеро, кое исто така се наоѓа во Пархтиц и кое било повторно наполнето во 1993, откако долг период било исушено. Селото се наоѓа на патот 30 од Берген до Гингст. Сојузниот автопат Б96 и железничката линија од Штралзунд до Засниц поминува источно од селото.

Општински единици уреди

Во рамки на општината влегуваат следниве села:[2]

 • Пархтиц
 • Болдевиц
 • Гадемов
 • Муглиц
 • Нојендорф
 • Платвиц
 • Рајшвиц
 • Фолксхаген
 • Вилихоф

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
 2. Hauptsatzung der Gemeinde

Надворешни врски уреди