Лицов (германски: Lietzow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Лицов
Замок Лицов
Замок Лицов
Замок Лицов
Лицов (Риген) во рамките на Германија
Лицов (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Јирген Бениг
Основни податоци
Површина 8,39 км2
Надм. височина 5 м
Население 257 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 038302, 038392
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Лицов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°29′N 13°31′E / 54.483° СГШ; 13.517° ИГД / 54.483; 13.517

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди