Бушвиц (германски: Buschvitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Бушвиц
Автобуска постојка во Бушвиц
Автобуска постојка во Бушвиц
Автобуска постојка во Бушвиц
Бушвиц во рамките на Германија
Бушвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Малте Пројс (BFR)
Основни податоци
Површина 10,14 км2
Надм. височина 8 м
Население 253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Бушвиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°26′0″N 13°28′28″E / 54.43333° СГШ; 13.47444° ИГД / 54.43333; 13.47444

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди