Берген на Риген (амт)

Берген на Риген (германски: Bergen auf Rügen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Берген на Риген.

Општинската заедница Берген на Риген се состои од следниве општини:

 1. Берген на Риген
 2. Бушвиц
 3. Гарц
 4. Густов
 5. Лицов
 6. Пархтиц
 7. Пациг
 8. Позериц
 9. Ралсвик
 10. Рапин
 11. Зелен

54°22′01″N 13°22′59″E / 54.367° СГШ; 13.383° ИГД / 54.367; 13.383