Рамниште (Демир Капија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Рамниште

Платото на кое се наоѓа Рамниште, гледано од Кале - Стрезов Град

Карта

Местоположба 41°23′31″N 22°15′23″E / 41.39194° СГШ; 22.25639° ИГД / 41.39194; 22.25639
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

 утврдена населба


Период железно време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште кај гратчето Демир Капија. Претставува утврдена населба од железното и хеленистичкото време.

Се наоѓа јужно од месноста Манастир на околу 500 м воздушна линија, на елипсовидно плато на највисокиот рид Рамниште. По изохипсата на висорамнинката можат да се следат остатоци од урнатини, најверојатно од бедем граден од неправилно кршен камен во сувоѕидица. Само на едно место во северниот крај може да се види дел од лицето на ѕидот и неговата ширина која изнесува 3 м.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 230. ISBN 9989-649-28-6.