Бандера (Демир Капија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Бандера

Карта

Местоположба 41°24′29″N 22°15′0″E / 41.40806° СГШ; 22.25000° ИГД / 41.40806; 22.25000
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

 храм  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Бандера - Бошавицаархеолошко наоѓалиште кај гратчето Демир Капија. Претставува храм и некропола од римсковреме.

На утоката на Бошава во Вардар се откриени делови од архитектонска декоративна пластика, од монументален објект. Се работи за основи од столбови (јонски тип), делови од архитравни греди со венец, еден јонски капител, како и неколку натписи од II и III век. Најдени се и гробови „на две води“ со конструкции од тегули во кои покојниците биле закопувани и кремирани.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 227. ISBN 9989-649-28-6.