Почетен курс за ВикипедијаIlija.milcinoski, добредојдовте на Википедија на македонски јазик, слободна on-line енциклопедија започната во август 2003 година!

Ве повикуваме на заедничка соработка при создавањето на нови енциклопедиски содржини и подобрување на постоечките 142.075 статии.


Еве неколку страници кои може да ви бидат од помош:


Своите придонеси во статиите не ги потпишувајте, додека коментарите на соодветните страници за разговор, корисничките страници и селската чешма Ве молиме да ги потпишувате на тој начин што ќе притиснете на копчето од лентата со алати или ако напишете 4 тилди (~~~~).

Сопствената корисничка страница (Корисник:Ilija.milcinoski) можете да ја уредувате по сопствена желба во согласност со правилата за уредување на корисничките страници.


Ве молиме не вметнувајте заштитени материјали без дозвола од нивниот сопственик!

Не копирајте содржини од други веб страници ако немате добиено изрична согласност за тоа. Ако имате добиено согласност, напишете го тоа на страницата за разговор или едноставно додадете го тоа овде. Но задолжително, прво тоа направете го, а потоа започнете со вметнување на преземените содржини.

Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси на Википедија се смета дека се објавени под ГНУ-овата Лиценца за слободна документација.


If you are not able to speak, understand or write Macedonian, please visit our Village Pump for non-Macedonian speakers if you have any suggestions or comments.


Поздрав, brest, 10:43, петок, 1 март 2024

Викисредба, 20 јуни уреди

Ilija.milcinoski, вашите придонеси можеби на некој начин помогнаа да се подобри Википедија на македонски јазик. Ве информираме дека во сабота, 20 јуни, ќе се одржи викисредба на која е добредојдено вашето присуство. За повеќе детали околу терминот, локацијата и начинот на пријавување на викисредбата погледнете тука. Поздрав. --Brest-bot (разговор) 23:27, 15 јуни 2009 (UTC)

Слепче уреди

Доколку имате информации, слободно пишувајте во статијата за Слепче. Најдобро би било кога имате слики да ги подигнете тука. Поздрав--Р ашо  20:38, 30 јануари 2010 (UTC)

Нема проблем. Доколку имате проблем со сликите (мислам на големината и описот) користете го следново:
[[Image:Името на сликата|thumb|250px|И тука напишете го описот на сликата]]
--Р ашо  21:46, 30 јануари 2010 (UTC)

Вики средба уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:54, 28 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Лидери по година уреди

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:18, 12 октомври 2010 (CEST) da jas sum zainteresiran se zapisav na spisokot ti blagodaram --Ilija.milcinoski (разговор) 14:26, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво. Вашето члеснтво е потврдено со додавање на Вашето име во списокот на членови. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:15, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]

За Слепче уреди

Здраво Илија, ме радува што страницата за Слепче ти е една од омилените. Јас направив некои исправки на грешките, а имаше доста. Како што се километрите до Демир Хисар, историјата, егзарсите, Слјапче и сл. Ако имаш оценувачки права те молам прегледај ја. треба уште многу да се работи за да добие лик што заслужува, но пополека се ќе се среди. Можеме ние заедно да го направиме тоа. За исправките одговарам целосно затоа што јас живеам во Слепче. Поздрав и благодарам.


Ти благодарам за помошта околу некој информации кој не биле правилно напишани јас прашав дали ке може некој да го оцени статијата Слепче. Ilija.milcinoski (разговор) 14:42, 3 ноември 2010 (CET)Одговори[одговори]

10 години Википедија уреди

        Здраво, Ilija.milcinoski!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:33, 13 јануари 2011 (CET)Одговори[одговори]

Покана за Вики средба уреди

      Здраво, Ilija.milcinoski!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:36, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година уреди

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 14:54, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Солидарност кон Википедија на руски јазик уреди

Здраво. Википедија на руски јазик денес не е достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:50, 10 јули 2012 (CEST)Одговори[одговори]

Јубилејна статија уреди

Здраво. Известување дека во тек е гласањето за избор на јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:36, 20 јули 2012 (CEST)Одговори[одговори]