Плавуш — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Плавуш
Плавуш is located in Македонија
Плавуш
Местоположба на Плавуш во Македонија
Општина Валандово
Шифра на КО 04015
Плавуш на општинската карта
Плавуш во Општина Валандово.svg

Атарот на Плавуш во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Бојмија, оддалечено 11 километри северно од Валандово.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Плавуш живееле 1.012 жители, од кои 1.000 Турци и 12 Роми.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[2]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 1.012[1] 242 262 74 23 / / / /

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 162.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди