Ноград
Nógrád megye
Грб на округот
NogradCounty.gif
Регион Северна Унгарија
Административен центар Шалготарјан
Површина 2.544,18 km²
Население 210.182 (2008)
Густина на населението 82,6 /km²
Број на населени места 131
Веб страница www.nograd.hu/
 Унгарија


Ноград (унгарски: Nógrád) е еден од 19те окрузи на Унгарија. Ноград се наоѓа во северна Унгарија. Своите граници ги дели со Словачка и унгарските окрузи Пешта, Хевеш, Боршод-Абауј-Земплен . Главен административен центар на округот е Шалготарјан. Површината изнесува 2544 km².

Поглед од Салго замокот во северен Ноград.

Ноград е познат по неговата историска архитектура, која ги вклучува античките готски цркви и камените замоци кои датираат од 13 век. Други историски атракции се и барок зградите кои се изградени во 18 век. [1] Поголемиот дел од северната граница на округот ја формира реката Иполи. Делови од планиниските вериги Борсони, Черхат и Матра лежат во округот.

Поради планините, округот се карактеризира со мали селцат кои се сместени во ридовите. Најголемите градски населби во округот се Баласѓармат, поранешната столица на округот и Шалготарјан кој станал индустриски центар во раниот 20 век, како резултат на ближните рудници.[2]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии
 

Координати: 48°00′ СГШ; 19°34′ ИГД / 48.00° СГШ; 19.57° ИГД / 48.00; 19.57