Пабло Алборан

Пабло Морено де Алборан Фернандиз (шпански: Pablo Moreno de Alborán Ferrándiz) (Малага, 31 мај 1989), попознат како Пабло Алборан (шпански: Pablo Alborán) — шпански пејач. Од почетокот на професионалната кариера па наваму 4 пати бил номиниран за Латинските Греми награди, од кои за 3 во 2011 година. Тој има издадено 2 студиски албуми, еден албум во живо, 6 синглови, 6 видео записи и повеќе соработки со други пејачи. Дебитираше во 2010 со својот прв официјален сингл, „Solamente tú“ (македонски: Само ти), прв сингл на неговиот дебитантски албум Pablo Alborán, пуштен во продажба во февруари 2011. Овој сингл го достигна првото место на топ листите уште во првата недела од издавањето.

Неколку месеци по издавањето на овој албум беше издаден и акустичниот албум En acústico, прв негов концерт кој бил снимен, кој исто така го достигна првото место во Шпанија. Неколку недели подоцна албумот бил издаден и во Португалија, каде исто така неколку недели се наоѓал на првото место.

ДискографијаУреди

 
Алборан во 2016 година.

Студијски албумиУреди

ЕП албумиУреди

 • 2016 Spotify Sessions EP
 • 2020 Tabu EP
 • 2020 Cuando estes aqui EP

Концертни албумиУреди

 • 2011 En Acustico
 • 2015 Tour Terral: Tres Noches en Las Ventas
 • 2018 Prometo Edicion Especial: Directo en Sevilla

ТурнеиУреди

СингловиУреди

 • 2010: Solamente tú
 • 2011: Miedo
 • 2011: Perdoname (feat. Carminho)
 • 2012: Desencuentro
 • 2012: Te he echado de menos
 • 2012: Tanto
 • 2013: El beso
 • 2013: Quién
 • 2013: Extasis
 • 2013: Donde esta el amor (feat. Jesse y Joy)
 • 2014: Por fin
 • 2014: Pasos de cero
 • 2015: Inséparables (feat. Zaz)
 • 2015: Recuérdame
 • 2015: Ne m'oublie pas
 • 2016: La escalera
 • 2017: Saturno
 • 2017: No vaya a ser
 • 2017: Prometo (Version Piano y Cuerda)
 • 2018: La llave (feat. Piso 21)
 • 2018: Tu refugio
 • 2018: Curo tus labios (Acústico)
 • 2019: Tabú (feat. Ava Max)
 • 2020: Cuando estes aqui

Песни за други проектиУреди

 • 2016: Palmeras en la nieve
 • 2016: Se puede amar

КолаборацииУреди

 • 2012: Boracha de amor(feat. Vanesa Martin
 • 2012: Cuestion de prioridades(feat. varios artists)
 • 2012: Vuelvo a verte(feat. Malu)
 • 2012: Puede que(Miguel Bose)
 • 2013: No se por que te quiero (feat. Maria Dolores Pradera)
 • 2013: La de la mala suerte (feat. Jesse y Joy)
 • 2014: Amaneci en tus brazos( feat. Julio Iglesias)
 • 2014: Solo para ti (feat. Sergio Dalma)
 • 2014: Solamente tu (feat. Damian Sargue)
 • 2014: Paraules d'amour (feat. Serrat)
 • 2015: Sos le ciel de Paris (feat. Zaz)
 • 2016: Tu frialdad (feat. Jose Merce)
 • 2017: Y si fuera ella? (feat. Alejandro Sanz and varios artists)
 • 2017: Solo luz (feat. Funambulista)
 • 2018: La mudanza (feat. Nina Pastori)
 • 2019: Problema (feat. Ketama)
 • 2019: Rayando el sol (feat. Mana)
 • 2019: Sueno (feat. Beret)
 • 2019: Peces de ciudad (feat. Pablo Lopez)
 • 2020: Another love song (feat. Stay Homas)
 • 2020: Un sueno contigo Alma (feat. Antonio Rey)
 • 2020: El mismo aire (feat. Camilo)
 • 2020: El amor que me tenia (feat. Ricardo Arjona)

Надворешни врскиУреди