Владивосток (на руски: Владивосток) —  е град и пристаниште на рускиот Далечен Исток ; политички, културен, научен, образовен и економски центар на регионот; административен центар на Приморски крај , градски округ Владивосток  , а од 13 декември 2018 година, центар на Далечниот источен федерален округ  . Се наоѓа на полуостровот Муравјов-Амурски , 5 рурални населби и острови во заливот Петар Велики на Јапонското Море се подредени на градот .

Владивосток
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Официјално знаме на Владивосток
Официјално знаме на Владивосток

Знаме
Официјален грб на Владивосток
Грб
Mестоположба
Координати

43°8′″N, 131°54′″E

Општи податоци
Име

Владивосток
руски:
Управа
Земја  Русија
Географија
Население

Терминал на Транссибирската железница . Едно од најголемите поморски пристаништа на басенот на Далечниот Исток. Главната база на Пацифичката флота . Најголемиот научен и образовен центар на регионот на Далечниот Исток, вклучувајќи го Далечниот Источен Федерален Универзитет и Далечната источна филијала на Руската академија на науките .

Основан како воен пост „Владивосток“ во 1860 година[1], во 1880 година добил статус на град. Од 1888 година - административен центар на регионот Приморски[2], од 1938 година - Приморската територија .

Од 12 октомври 2015 година - слободно пристаниште (пристаниште зона која ужива посебни царински, даночни, инвестициски и сродни регулациски режими).

Население - 603 519  луѓе. (2021).

Име уреди

Името Владивосток во слободен превод од руски означува „владетел на истокот“.

Население уреди

 
Црквата Покров на Пресвета Богородица во Владивосток

Во 2021 година во Владивосток живееле 600,871 жители, најголем број Руси и Украинци.[3]Наводи уреди

  1. Энциклопедия Города России. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 72. ISBN 5-7107-7399-9.
  2. „Правительство Приморского края“. Официальный сайт Правительства Приморского края. Архивирано од изворникот на November 11, 2021. Посетено на July 28, 2020.
  3. „RUSSIA: Dal'nevostočnyj Federal'nyj Okrug“. citypopulation.de. Посетено на 2022-03-13.