Петралик

село во Пиринска Македонија

Петралик (од 1966 г. офиц. Петрелик[1], бугарски: Петрелик) — село во Општина Хаџидимово.

Петралик
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 960/обн. 04.01.1966 г.

Надворешни врскиУреди