Беслен — село во Општина Хаџидимово, Пиринска Македонија.

Беслен
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Село Беслен се наоѓа во планинска месност, на западниот дел на Родопите. Надморската височина е околу 753 м. Наоѓа се на 2 км од општинскиот центар Хаџидимово. На самата граница со Егејска Македонија се наоѓа возвишението Бесленски Рид наречено по селото.

ИсторијаУреди

Во 19 век, кога што се првите извори за селото, Беслен е село во Неврокопската каза на Отоманското Царство. Васил К’нчов пишува дека кон 1900 година селото е населено со 300 Македонци-муслимани, кои живеат во 28 куќи. Денес, во Беслен живеат 756 лица - муслимани и христиjани.

Културни и природни знаменитостиУреди

Во Беслен се наоѓа една џамиjа и една црква, но нема свештени лица.

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди