Општина Облешево
денес дел од Општина Чешиново-Облешево


Општи податоци
Седиште Облешево
Регион Источен Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 5.071[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Облешево е поранешна општина во Македонија. Оваа општина била создадена во 1996 година,[2] а укината е според територијалната поделба на Македонија од 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Чешиново ја создале новата Општина Чешиново-Облешево. Седиште на општината е селото Облешево[2].

Населени места

уреди

Во Општина Облешево спаѓале следниве села: Бања, Бурилчево, Кучичино, Облешево, Спанчево, Теранци, Уларци и Чифлик.

Население

уреди

Според последниот попис од 2002 година, општината Облешево брои 5.071 жител[1], од кои:

националност број
Македонци 5.057
Власи 9
Срби 2
останати 3

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 јуни 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

уреди