Чифлик (Кочанско)

село во Општина Чешиново-Облешево

Чифлик — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Чифлик
Чифлик is located in Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Координати 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 667 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13046
Надм. вис. 291 м
Чифлик на општинската карта
Чифлик во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Чифлик во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото Чифлик се наоѓа во Кочанската Котлина, оддалечено 11 километри западно од Кочани. Покрај селото тече реката Брегалница.

ИсторијаУреди

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Пашаџик Полски (Чифлик)живееле 220 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Чифлик имало 304 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 667 жители, 666 Македонци и 1 Србин.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 220[1] 304[2] 392 459 623 610 688 744 704 667

РодовиУреди

Чифлик е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Табаци (11 к.), Ќеримци или Јанковци (9 к.), Пачаризи (8 к.) и Бошковци (4 к.) они порано живееле во старото село. Табаци и Бошковци порано биле еден род, во родот Ќеримци некој човек се оженил со православна Ромка, и затоа во овој род и сега има некои луѓе со темна боја на кожата.
  • Доселеници: Трогерчанци (5 к.) доселени се од селото Трогерци кај Штип; Златановци (5 к.) доселени се од селото Чешиново, таму биле род со Кашовци; Неделковци (6 к.) доселени се од селото Ерџелија во Овче Поле; Шоневци (3 к.) доселени се од селото Спанчево; Припечанци (2 к.) доселени се од селото Припечани; Јаќимовци (1 к.) основачот на родот е доселен како посинет од селото Спанчево; Вардинци (5 к.) и Колевци (9 к.) доселени се, но не знаат од каде.[5]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 885 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на културата.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 537 гласачи.[7]

Култура и спортУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, pp. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди