Општина Делогожди

Општина Делогожди
денес дел од Општина Струга


Општи податоци
Седиште Делогожди
Површина н.п. км2
Демографија
Население 7.884[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Делогождипоранешна рурална општина во Западна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена со Општина Струга. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Делогожди.[2]

Населени местаУреди

Во Општина Делогожди спаѓале следниве села: Богојци, Ливада, Корошишта, Мислодежда, Ново Село, Поум, Џепин, Тоска и Делогожди.

НаселениеУреди

Според последниот попис од 2002 година, Општина Делогожди има 7.884 жители[1], од кои:

националност број
Македонци 3
Албанци 7.698
Турци 2
Срби 2
останати 179

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 декември 2014. Посетено на 21 август 2012.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди