Ливада (село)

село во Општина Струга


Ливада — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Ливада
Ливада is located in Македонија
Ливада
Местоположба на Ливада во Македонија
Координати 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° N; 20.72417° E / 41.23167; 20.72417Координати: 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° N; 20.72417° E / 41.23167; 20.72417
Општина Струга
Население 1.485 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 26027
Надм. вис. 695 м
Ливада на општинската карта
Ливада во Општина Струга.svg

Атарот на Ливада во рамките на општината
Commons-logo.svg Ливада на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Во XIX век селото е дел од Струшката нахија на Охридската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ливада живееле 90 жители, сите Македонци[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.485 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 1.388
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 96

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 90[1] 378 468 640 909 1.120 1.332 1.485

РодовиУреди

Ливада е албанско село.

Родови во селото се: Зиба или Раимовци (30 к.) името го добиле по предокот Зибер, имаат истоимени роднини во селото Делогожди, во овој род се знае следното родословие: Беадин (жив на 50 го. во 1980 година) Раим-Мустафа- Бизат-Јонуз-Зибер. Нивното место на потекло е од областа Матија, од каде се иселиле најпрво во Поум, од Поум отишле во Делогожди, а на крај се доселиле во денешното село, тоа било околу 1890 година; Лога (15 к.), Дика (15 к.) Села (10 к.), Положан (10 к.), Оџа (6 к.) и Наџику (3 к.) доселени се пред крајот на турското владеење. Доселени се од северна Албанија, преку селата Делогожди (Села и Положан), Поум и Мислодежда; Делогождани (17 к.), Поумци (11 к.), Корошиштанци (6 к.), Татешани (5 к.), Мислодеждани (6 к.), Велештани (1 к.) и Бижевци (1 к.) се населиле од разни села во струшко помеѓу двете светски војни и после Втората светска војна.[4]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 252.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  4. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. САНУ. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.

Надворешни врскиУреди