Тоска (село)

село во Општина Струга

Тоска — село во Општина Струга. Денес нема жители.[1]

Тоска
Тоска is located in Македонија
Тоска
Местоположба на Тоска во Македонија
Координати 41°16′41″N 20°40′31″E / 41.27806° N; 20.67528° E / 41.27806; 20.67528Координати: 41°16′41″N 20°40′31″E / 41.27806° N; 20.67528° E / 41.27806; 20.67528
Регион Logo of Southwestern Region, Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Struga Municipality.svg Струга
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6338
Повик. бр. 046
Шифра на КО
Надм. вис. 880 м
Тоска на општинската карта
Тоска во Општина Струга.svg

Атарот на Тоска во рамките на општината
Commons-logo.svg Тоска на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во јужниот дел на планината Караорман, на надморска висина од 880 м[2] На околу 1,5 км североисточно од Тоска врви регионалниот пат Р2243 (Струга-Буринец) со кој е поврзана со селскиот пат.

ДемографијаУреди

Селото имало 69 жители во 1971 г. но во текот на таа деценија наполно се иселило. Според пописот од 2002 година, Тоска немала ниеден жител.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[3] 1905[4] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 46 69 0 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

НаводиУреди

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (изд. I.). Скопје: Патрија. стр. 298. ISBN 9989-862-00-1.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди