Отвори го главното мени

Земји членки на Европската Унија

список на статии на Викимедија

Земји членки на Европската Унија се 28. Секоја од нив учествува во Договорите на Европската унија, и со членството има привилегии и обврски.

Земји членки на Европската Унија
ФинскаШведскаЕстонијаЛатвијаЛитванијаПолскаСловачкаУнгаријаРоманијаБугаријаГрцијаКипарЧешкаАвстријаСловенијаИталијаМалтаПортугалијаШпанијаФранцијаГерманијаЛуксембургБелгијаХоландијаДанскаВелика БританијаИрскаКарта на земјите членки на Европската Унија (со врски)
За сликава
Категоријасуверени држави
МестоЕвропска Унија
Создадена на1952/1958[1]
Број27 (as of 1 јануари 2007)
Можни видовирепублики (20)
монархии (7)
Населенија501.064.211
Површини4.324.782 км²
Управапарламентарна посредна демократија (23)
претседателска посредна демократија (1)
полупретседателска посредна демократија (3)

Сегашни Земји членкиУреди

Земји со статус на кандидат за членствоУреди

НаводиУреди

  1. Првите држави во унијата најпрвин ја формирале Европската заедница за јаглен и челик (ЕЗЈЧ) во 1952, а потоа и паралелната Европска Економска Заедница (ЕЕЗ) во 1958. Иако е формирана подоцна, ЕЕЗ се смета за претходник на ЕУ.