Фаста Оланд (шведски: Fasta Åland, фински: Manner-Ahvenanmaa или Ahvenanmanner)[1] е најголемиот и најнаселен остров во групата Оланд, автономна покраина на Финска. Најзначајно населено место е Мариехамн, кој е главен град на покраината . Со површина од 685 км2, тој е трет остров по површина во Финска.

Фаста Оланд
Познат и како Fasta Åland
Географија
МестоБалтичко Море
Координати60°08′53″N 19°47′18″E / 60.14806° СГШ; 19.78833° ИГД / 60.14806; 19.78833
АрхипелагОланд
Површина685 км2
Управување
Финска
ПокраинаОланд
Најголема населбаМариехамн (pop. 11.048)
Демографија
Етнички групиШвеѓани

Островот има приближни димензии од 50 км во правецот север-југ и 45 км во правецот исток-запад. На него живее 90% од населението на Оланд.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. со значење „Главен Остров“