Обернкирхен

Обернкирхен (германски: Obernkirchen) — град во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 8 километри југозападно од окружниот град Штатхаген и 15 километри источно од Минден.

Обернкирхен

Obernkirchen

Поглед на железничката станица
Поглед на железничката станица
Грб на Обернкирхен
Обернкирхен is located in Германија
Обернкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Градски единици 5
Градоначалник Оливер Шефер (СДП)
Основни податоци
Површина 32,55 км2
Надм. височина 209 м
Население 9.206 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 283 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31683
Повик. бр. 0 57 24
Портал www.obernkirchen.de
Местоположба на градот Обернкирхен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′59″N 9°07′4″E / 52.26639° N; 9.11778° E / 52.26639; 9.11778Координати: 52°15′59″N 9°07′4″E / 52.26639° N; 9.11778° E / 52.26639; 9.11778

Обернкирхен е мал град во позадина на ридскиот масив Бикеберг. Се протега на територија на старата грофовија Шаумбург Липе. Градот Бикебург се наоѓа во непосредна близина.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Обернкирхен се наоѓа на сојузниот автопат Б65 помеѓу Бикебург и Штатхаген.

Пошумениот ридски масив Бикеберг (367 метри н.в.) зазема голем дел од градското подрачје.

Соседни општиниУреди

Градот се граничи со општината Нинштет, градот Штатхаген, општините Ауетал, Бухолц, Хесен, Бад Ајлзен и Анзен, градот Бикебург, како и општините Зегебрух и Хелпзен.

Градски единициУреди

Кон градот Обернкирхен припаѓаат следниве четири места:

Место Жители
Гелдорф 830
Крајнхаген 1200
Реркастен 290
Фелен 1230

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Обернкирхен е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди