Зегебрух (германски: Seggebruch) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Зегебрух
Воздушен поглед на Зегебрух
Воздушен поглед на Зегебрух
Зегебрух is located in Германија
Зегебрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Месни единици 7
Градоначалник Јерн Виткугел (СДП)
Основни податоци
Површина 7,49 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.552 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31691
Повик. бр. 05724
Портал www.seggebruch.de
Местоположба на Зегебрух во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°18′8″N 9°5′39″E / 52.30222° N; 9.09417° E / 52.30222; 9.09417Координати: 52°18′8″N 9°5′39″E / 52.30222° N; 9.09417° E / 52.30222; 9.09417

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа помеѓу Минден и Штатхаген на железничката линија Хановер-Минден. Јужно од нејзе се протега природниот парк Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн.

Соседни општини се: Хеспе, Хелпзен, Обернкирхен и Бикебург.

Општински единициУреди

Зегебрух се состои од следниве места:

  • Алт Зегебрух
  • Ној Зегебрух
  • Талензен
  • Ехторф
  • Ширнајхен
  • Дајнзен
  • Баум

Покрај нив и местото Брумерсхоп припаѓа на општината.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди