Бад Ајлзен (германски: Bad Eilsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри југозападно од окружниот град Штатхаген и 13 километри југоисточно од Минден.

Бад Ајлзен
Црквата во Бад Ајлзен
Црквата во Бад Ајлзен
Грб на Бад Ајлзен
Бад Ајлзен is located in Германија
Бад Ајлзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Кристел Бергман (СДП)
Основни податоци
Површина 2,46 км2
Надм. височина 133 м
Население 2.563 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 1.042 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31707
Повик. бр. 05722
Портал www.bad-eilsen.de
Местоположба на Бад Ајлзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°14′35″N 9°5′58″E / 52.24306° СГШ; 9.09944° ИГД / 52.24306; 9.09944Координати: 52°14′35″N 9°5′58″E / 52.24306° СГШ; 9.09944° ИГД / 52.24306; 9.09944

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Ајлзен.

ГеографијаУреди

Бад Ајлзен се наоѓа помеѓу ридските масиви Харл и Бикеберг, северно од масивот Везер и помеѓу градовите Бикебург, Ринтелн и Обернкирхен. Во југозападниот дел на општината се наоѓа покраинската граница со Северна Рајна-Вестфалија. Бикебургер Ауе тече низ местото.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди