Хелпзен (германски: Helpsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хелпзен
Воздушен поглед на Хелпзен
Воздушен поглед на Хелпзен
Хелпзен is located in Германија
Хелпзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Градоначалник Манфред Кеселринг (СДП)
Основни податоци
Површина 7,77 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.921 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 247 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31691
Повик. бр. 05724
Портал www.helpsen.de
Местоположба на Хелпзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°18′39″N 9°7′1″E / 52.31083° N; 9.11694° E / 52.31083; 9.11694Координати: 52°18′39″N 9°7′1″E / 52.31083° N; 9.11694° E / 52.31083; 9.11694

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Нинштет.

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа западно од окружниот град Штатхаген, помеѓу Бикеберг и Шаумбуршката Шума. Од градовите Штатхаген, Обернкирхен и Бикебург е оддалечена околу 7 километри.

Општински единициУреди

Хелпзен се состои од следниве места:

  • Хелпзен
  • Кирххорстен
  • Зидхорстен

Соседни општиниУреди

Почнувајќи од североисток надесно, Хелпзен се граничи со следниве места: окружниот град Штатхаген, општината Нинштет, градот Обернкирхен, како и општините Зегебрух и Хеспе.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди