Анзен (Германија)

Анзен (германски: Ahnsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Анзен
Анзен is located in Германија
Анзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Харалд Ниман (СДП)
Основни податоци
Површина 3,43 км2
Надм. височина 88 м
Население 1.018 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 297 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31708
Повик. бр. 05722
Портал www.ahnsen-schaumburg.de/
Местоположба на Анзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′27″N 9°5′43″E / 52.25750° N; 9.09528° E / 52.25750; 9.09528Координати: 52°15′27″N 9°5′43″E / 52.25750° N; 9.09528° E / 52.25750; 9.09528

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа на работ на Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди