Хесен (Долна Саксонија)

Хесен (германски: Heeßen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хесен
Грб на Хесен
Хесен is located in Германија
Хесен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Харалд Бокело (СДП)
Основни податоци
Површина 1,9 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.420 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 747 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31707
Повик. бр. 05722
Портал www.heessen-schaumburg.info
Местоположба на Хесен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°14′5″N 9°6′25″E / 52.23472° N; 9.10694° E / 52.23472; 9.10694Координати: 52°14′5″N 9°6′25″E / 52.23472° N; 9.10694° E / 52.23472; 9.10694

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во северниот дел од Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со општините Бад Ајлзен и Бухолц, градот Ринтелн, како и општината Луден.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди