Отвори го главното мени

Хесен (Долна Саксонија)

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во северниот дел од Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со општините Бад Ајлзен и Бухолц, градот Ринтелн, како и општината Луден.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди