Нордиска комбинација на Зимските олимписки игри 2014

Нордиска комбинација на
Зимските олимписки игри 2014
Nordic combined pictogram.svg
Поединечно голема скокалница/10 км   мажи  
Поединечно мала скокалница/10 км мажи
Екипно мажи

Нордиската комбинација на Зимските олимписки игри 2014 била одржана на комплексот за скијачки скокови Рускије горки. Трите дисциплини се одржале од 12 до 20 февруари 2014 година.[1]

Распоред на натпреварувањеУреди

Распоред на одржување на натпреварите во трите дисциплини.[2]

Саатницата е по локално време (UTC+4).

Датум Време Дисциплина
12 февруари 13:30 Мажи поединечно скокови од мала скокалница
16:30 Мажи поединечно скијачко трчање на 10 км
18 февруари 13:30 Мажи поединечно скокови од голема скокалница
16:00 Мажи поединечно скијачко трчање на 10 км
20 февруари 12:00 Мажи екипно скокови од голема скокалница
15:00 Мажи екипно скијачко трчање во штафети 4x5 км

Освојувачи на медалиУреди

Табела на медалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Норвешка (NOR) 2 1 1 4
2   Германија (GER) 1 1 1 3
3   Јапонија (JPN) 0 1 0 1
4   Австрија (AUT) 0 0 1 1
Вкупно 3 3 3 9

ДисциплиниУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Поединечно голема скокалница/10 км
подробно
Јорген Гробак
  Норвешка
23:27.5 Магнус Моан
  Норвешка
23:28.1 Фабијан Рисле
  Германија
23:29.1
Поединечно мала скокалница/10 км
подробно
Ерик Френцел
  Германија
23:50.20 Акито Ватабе
  Јапонија
23:54.40 Магнус Крог
  Норвешка
23:58.30
Екипно
подробно
  Норвешка (NOR)
Јорген Гробак
Хавард Клеметсен
Магнус Крог
Магнус Моан
47:13.5   Германија (GER)
Ерик Френцел
Бјерн Кирхајзен
Фабијан Рисле
Коханес Ридзек
47:13.8   Австрија (AUT)
Кристоф Билер
Бернард Грубер
Лукас Клапфер
Марио Штехер
47:16.9

КвалификацииУреди

Вкупно 55 места биле достапни на натпреварувачите во нордиска комбинација на овие игри. Од еден Национален олимписки комитет можеле да учествуваат максимално 5 натпреварувачи. За да имаат право да учествуваат, натпреварувачите морале да имаат освоено поени на светските или континенталните купови за време на квалификацискиот период од јули 2012 до 19 јануари 2014. Најдобрите 55 натпреварувачи на светската ранг листа се квалификувале за олимпиското натпреварување (почитувајќи го правилото по 5 натпреварувачи од секој НОК).[3]

Земји учесничкиУреди

Се натпреварувале вкупно 55 спортисти од 15 земји. Бројот на натпреварувачи по земја е означен во заградите.

НаводиУреди

  1. „RusSki Gorki Jumping Center“. SOOC. Посетено на 20 December 2012.
  2. „Nordic Combined Schedule and Results“. SOOC. Посетено на 12 January 2014.
  3. „Qualification Systems for XXII Olympic Winter Games, Sochi 2014“ (PDF). Меѓународна скијачка федерација. December 2011. Посетено на 10 November 2012.