Ново Котелци

село во Костурско, Егејска Македонија

Ново Котелци (грчки: Νέα Κοτύλη, Неја Котили) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 92 жители (2021).

Ново Котелци
Νέα Κοτύλη
Ново Котелци
Ново Котелци
Ново Котелци is located in Грција
Ново Котелци
Ново Котелци
Местоположба во областа
Ново Котелци во рамките на Нестрам (општина)
Ново Котелци
Местоположба на Ново Котелци во Општина Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°29′N 20°59′E / 40.483° СГШ; 20.983° ИГД / 40.483; 20.983
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Надм. вис.&100000000000013110000001,311 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно92
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото е сместено на падините од североисточната страна на планината Горуша, на околу четири километри североисточно од селото Котелци, кое настрадало за време на војната, југозападно од Костур и Нестрам.[2]

Историја

уреди

Ново Котелци е нова населба изградена непосредно по граѓанската војна во Грција. Во населбата според пописот од 1961 година се евидентирани 542 жители. Меѓутоа, поради неповолните услови за живеење и потрагата по подобар живот, по шеесеттите години почнало постепеното преселување во поголемите градови и побогатите села, така што бројот на жителите во Ново Котелци веќе во 1971 година се намалил на 225.[3]

Население

уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 473 542 225 196 122 86 150 92
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Пописи

уреди
  • 1951 - 473 жители
  • 1961 - 542 жители
  • 1971 - 225 жители
  • 1981 - 96 жители
  • 1991 - 122 жители

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Христов Симовски 1998, стр. 34.
  3. Христов Симовски 1998, стр. 35.

Извори

уреди
  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.