Мормерланд (германски: Moormerland) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Мормерланд
Селската црква во Гандерзум
Селската црква во Гандерзум
Селската црква во Гандерзум
Грб на Мормерланд
Мормерланд во рамките на Германија
Мормерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Градоначалник Хендрик Шулц (СДП)
Основни податоци
Површина 122 км2
Надм. височина 1 м
Население 23.875 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 196 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26802
Повик. бр. 04954, 04945, 04924
Портал moormerland.conne.net
Местоположба на Мормерланд во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°19′11″N 7°25′22″E / 53.31972° СГШ; 7.42278° ИГД / 53.31972; 7.42278

Географија уреди

Местоположба уреди

Мормерланд се наоѓа во северозападниот дел на округот Лер на реката Емс. Општината се наоѓа во градскиот триаголник Емден-Аурих-Лер, граничејќи се непосредно со двата града, Емден и Лер.

Општината зафаќа површина од 122 квадратни километри, што ја прави втора најголема во округот Лер (зад Упленген) и деветта најголема во областа Источна Фризија.

Соседни општини уреди

На северозапад се граничи општината Мормерланд со безокружниот град Емден, на север со округот Аурих и нејзините општини Илов и Гросефен. На исток се граничи со членките на општинската заедница Хезел: Нојкамперфен, Хезел и на еден мал дел со Холтланд. На југ се наоѓа окружниот град Лер. Општината Јемгум се наоѓа спроти Емс во областа Рајдерланд.

Општински единици уреди

Општината Мормерланд се состои од единаесет единици.[2]

Единица Жители составни места
Варзингсфен 7593 Варзингсфенполдер, Рорихмор
Нермор 4641 Нермор-Колони
Фенхузен 3898 Фенхузен-Колони
Јерингсфен 2448 нема
Олдерзум 1516 нема
Бекцетелерфен 760 Бекцетелер Хек
Хатсхаузен 576 Ајенволде, Бишерсфен, Кенигсхек
Тергаст 489 нема
Рорихум 424 нема
Терборг 109 Заутелерзил
Гандерзум 89 нема
Вкупно 22.543

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gemeinde Moormerland: Standort- und Situationsanalyse Архивирано на 16 февруари 2016 г.Предлошка:Webarchiv; die Einwohnerzahlen beruhen auf eigenen Erhebungen der Gemeinde, weswegen sie höher liegen als die vom Statistischen Landesamt für 2007 ermittelten, vgl. Abschnitt Einwohnerentwicklung weiter unten.

Надворешни врски уреди