Холтланд (германски: Holtland) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Холтланд
Селското училиште во Холтланд
Селското училиште во Холтланд
Холтланд во рамките на Германија
Холтланд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Карл-Хајнц Грос (СДП)
Основни податоци
Површина 14,66 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 50
Местоположба на Холтланд во рамките на округот Лер
Карта
Координати 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667Координати: 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат местата Холтланд-Нике и Зибешток.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди