Нојкамперфен

Нојкамперфен (германски: Neukamperfehn) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Нојкамперфен
Општинското собрание во Нојкамперфен
Општинското собрание во Нојкамперфен
Нојкамперфен во рамките на Германија
Нојкамперфен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Јоахим Брамс (СДП)
Основни податоци
Површина 6,27 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 284 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 46
Местоположба на Нојкамперфен во рамките на округот Лер
Карта
Координати 53°20′0″N 7°33′0″E / 53.33333° СГШ; 7.55000° ИГД / 53.33333; 7.55000Координати: 53°20′0″N 7°33′0″E / 53.33333° СГШ; 7.55000° ИГД / 53.33333; 7.55000

GeografieУреди

LageУреди

Нојкамперфен се наоѓа на поранешно мочуриште во средишниот дел на Источна Фризија. На север се граничи со местото Тимел (општина Гросефен) во округот Аурих, на запад се наоѓа Јерингсфен (општина Мормерланд), на југ и на исток се наоѓаат местата Штикелкамп и Бенингафен на општината Хезел.

Општински единициУреди

Општината се состои од местата Нојефен и Штикелкамперфен.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди