Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц)

Борнштет (германски: Bornstedt) — општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Борнштет
Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц) is located in Германија
Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Ларс Розе
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 217 м
Население 793 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 03475
Местоположба на Борнштет во рамките на округот Мансфелд-Јужен Харц
Карта
Координати 51°28′59″N 11°28′59″E / 51.48306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.48306; 11.48306Координати: 51°28′59″N 11°28′59″E / 51.48306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.48306; 11.48306

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)