Бендорф (Мансфелд-Јужен Харц)

Бендорф (германски: Benndorf) — општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, Саксонија-Анхалт, Германија.

Бендорф
Грб на Бендорф
Бендорф (Мансфелд-Јужен Харц) is located in Германија
Бендорф (Мансфелд-Јужен Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Марио Занирато
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 220 м
Население 2.033 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 339 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06308
Повик. бр. 034772
Местоположба на Бендорф во рамките на округот Мансфелд-Јужен Харц
Карта
Координати 51°34′0″N 11°28′59″E / 51.56667° N; 11.48306° E / 51.56667; 11.48306Координати: 51°34′0″N 11°28′59″E / 51.56667° N; 11.48306° E / 51.56667; 11.48306

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)