Хелбра (германски: Helbra) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Хелбра
Грб на Хелбра
Хелбра is located in Германија
Хелбра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Алфред Бетге (СДП)
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 221 м
Население 3.986 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 443 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06311
Повик. бр. 034772
Портал www.gemeinde-helbra.de
Местоположба на Хелбра во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Координати 51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500Координати: 51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)